This listing is for a complete 4U Deep learning AI Server with 8x Tesla P100 SXM2 GPU's installed.
| CPU | 2x Intel Xeon Gold 6230 2.10GHz 20 Core |
| Memory | No Memory |
| Hard Drives | Purchase Hard Drive/SSD Through Our Store |
| Controller | 1x Onboard SATA ports Connected to Backplane by SATA Cables |
| GPU's Installed |
QTY 8x Tesla P100 16GB GPU SXM2 (Socket) Pre-Installed |
Secondary Chassis/Motherboard Specs
| Server Chassis/ Case | SYS-4028GR-TXRT |
| Motherboard | X10DGO-T |
| Backplane | SAS3 |
| Front Bays | 16x 2.5" SFF Drive Bays for SATA HD |
| Caddies Included | Purchase Caddy Through Our Store |
| Rear Bays | NA |
| PSU Slots | Quad PSU Slots |
| Power Supply | 4 |
| Rail Kit | Supermicro |
| Warranty | 60 Day Seller Warranty |
SKU: 78500-4U-X10DGO-T-16BS-S3-8GPU-4PS
JLP 03/26/2026
This listing is for a complete 4U Deep learning AI Server with 8x Tesla P100 SXM2 GPU's installed.
| CPU | 2x Intel Xeon Gold 6230 2.10GHz 20 Core |
| Memory | No Memory |
| Hard Drives | Purchase Hard Drive/SSD Through Our Store |
| Controller | 1x Onboard SATA ports Connected to Backplane by SATA Cables |
| GPU's Installed |
QTY 8x Tesla P100 16GB GPU SXM2 (Socket) Pre-Installed |
Secondary Chassis/Motherboard Specs
| Server Chassis/ Case | SYS-4028GR-TXRT |
| Motherboard | X10DGO-T |
| Backplane | SAS3 |
| Front Bays | 16x 2.5" SFF Drive Bays for SATA HD |
| Caddies Included | Purchase Caddy Through Our Store |
| Rear Bays | NA |
| PSU Slots | Quad PSU Slots |
| Power Supply | 4 |
| Rail Kit | Supermicro |
| Warranty | 60 Day Seller Warranty |
SKU: 78500-4U-X10DGO-T-16BS-S3-8GPU-4PS
JLP 03/26/2026