Supermicro
1U Supermicro Server X10DRU-i+ 2x Xeon E5-2683 V3 28C 64GB
Product Code:
218111-1U-X10DRU-i+-4BL-TQ-2x10GSFP-2P
Availability:
Usually ships within 3-5 business days
Shipping:
$60.00 (Fixed Shipping Cost)
Condition:
Refurbished
Brand:
Supermicro
Type:
Server
Model:
SYS-6018U-TR4T+
Memory:
64GB DDR4 RAM KIT (Total RAM)
CPU:
2x E5-2683V3 SR1XH 2.00GHz 14C
$749.00
CONFIGURATION
| CPU | 2x E5-2683V3 SR1XH 2.00GHz 14C |
| Memory | 64GB DDR4 RAM KIT (Total RAM) |
| Hard Drives | None |
| Controllers |
-1x on board Sata |
| OB NIC | 2x 10G SFP+ AOC-URN2-I2XS (already installed in server) |
Secondary Chassis / Motherboard Specs
| Motherboard | X10DRU-i+ |
| Front Bays | 4x 3.5" Drive Bays |
| PSU Slots | Dual PSU Slots |
| Power | 2x PSU |
| Mounting | Purchase Rails Through Our Store |
| Warranty | 60 Day Seller Warranty |
SKU: 218111-1U-X10DRU-i+-4BL-TQ-2x10GSFP-2P
JLP 02/13/2026 9x
Share:
CONFIGURATION
| CPU | 2x E5-2683V3 SR1XH 2.00GHz 14C |
| Memory | 64GB DDR4 RAM KIT (Total RAM) |
| Hard Drives | None |
| Controllers |
-1x on board Sata |
| OB NIC | 2x 10G SFP+ AOC-URN2-I2XS (already installed in server) |
Secondary Chassis / Motherboard Specs
| Motherboard | X10DRU-i+ |
| Front Bays | 4x 3.5" Drive Bays |
| PSU Slots | Dual PSU Slots |
| Power | 2x PSU |
| Mounting | Purchase Rails Through Our Store |
| Warranty | 60 Day Seller Warranty |
SKU: 218111-1U-X10DRU-i+-4BL-TQ-2x10GSFP-2P
JLP 02/13/2026 9x
90 Day Seller Warranty! Unless Stated Otherwise in Listing. For Extended Warranty Please Call: 877-UNIX-123